Pankreas Safra Kesesi Pankreas İltihaplanması
15 Mayıs 2024

Pankreas Safra Kesesi Pankreas İltihaplanması

Pankreas safra kesesi; işlevlerindeki bozukluk nedeniyle bazı hastalıkların görülme olasılığı ile karşı karşıya kalınır. Pankreas insan omurgasının alt kısmında bulunan ve salgı bezi şeklinde bir organdır. Pankreas görevlerini salgıladığı salgılar sayesinde yerine getirmektedir. Safra kesesi ise salgının toplandığı gerçekten keseye benzeyen bir organdır. Karaciğer tarafından salgılanan safralar burada depolanır. Safra kesesinde meydana gelen yapısal değişiklik nedeniyle taş oluşumu meydana gelir. Safra kesesinde oluşan taşlar zamanla pankreas iltihaplanmalarına neden olabilir. Bu nedenle safra kesesi hastalıklarının tedavi edilmesi başka sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için önemlidir.

Pankreas iltihaplanması neden olur?

Pankreas iltihaplanmaları birçok hastalıkta olduğu gibi akut ve kronik olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır. Akut ve kronik pankreas iltihaplanmalarının sebebi de belirtileri de birbirinden farklıdır. Bu nedenle burada sadece akut pankreas iltihaplanmasından ve bu durumun ana nedeninden bahsedeceğiz.

Akut pankreasa iltihaplanmasının da elbette birçok nedeni bulunmaktadır. Fakat temel nedeni safrada çeşitli nedenlerle oluşan ve tedavi edilmeyen taşlardır. Safra kesesi taşları zamanla pankreasın kanalının tıkanmasına sebep olur. Yani böyle bir durumda safra taşı nedeniyle pankreas iltihaplanması hastalığı meydana gelir. Bu konuda çok çalışma yapılmış ve bu neden sonuç ilişkisi tam olarak ortaya konulmak istenmiştir. Her ne kadar yapılan araştırmalar bu olayı tam olarak ortaya koyamasa da safra kesesinde taş olan hastaların genellikle iltihaplanma yaşaması bizi bu doğal sebep sonuç ilişkisine götürmektedir. Kaldı ki hem safra hem de pankreas hastalıkları genellikle bazı yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşan hastalıklardır. Bu nedenle daha çok fazla kiloya sahip veya yağlı beslenen ve zararlı alışkanlıkları bulunan kişilerde görülür. Bu durum da bu iki hastalık arasındaki kolerasyonu ispatlamaktadır. Ancak günümüzde halen bazı pankreas hastalıkları ile safra kesesi hastalıkları arasında bir bağ olmadığını savunanların sayısı da azımsanacak gibi değildir. Fakat genel kabul edilen görüş pankreas iltihabı olan kişiler genellikle safra hastalığı bulunan kişilerdir.

Belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır?

Hastanın özellikle sırt bölgesinde yoğun ağrı oluşur ve hemen tedaviye başlanılması gerekir. Hastalığın tedavisinde ilk önce hastanın rahatlatılması amaçlanır. Bunun için hastanın sindirim sistemi ile ilgili sağlık sorunları çözülmeye çalışılır. Ayrıca hastanın belirli bir diyet programına bağlanması gerekir. Hastanın ağrılarının azaltılması için ağrı kesici uygulanır ve safradan kaynaklandığında mutlaka safra kesesi de tedavi edilir. Safra kesesinin tedavisinde ise safra taşları temizlenir. Eğer yeterli olmayacağı anlaşılırsa safranın tamamı alınır. Pankreas safra kesesindeki hastalıklardan etkilendiğinden bu organında kontrol altına alınması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Safra Taşı Düşürme Tedavi

Safra Taşı Düşürme Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Yolları Safra Kesesinin Başlıca Görevi

Safra Yolları Safra Kesesinin Başlıca Görevi

Safra Kesesi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Safra Taşı Diyeti Listesi

Safra Taşı Diyeti Listesi

Safra Kanalı Tıkanması Nedenleri?

Safra Kanalı Tıkanması Nedenleri?